Фінансова компанія Activitis за підтримки Програми USAID АГРО запустила проєкт WEAGRO, що пропонує агровиробникам новий підхід у купівлі товарів та послуг, приділяючи особливу увагу невеликим фермерським господарствам.

«Виникла ідея створення фінансового інструменту, який би спростив для фермерських господарств, що мають земельний банк до 1 тис. га, процес купівлі необхідних товарів та послуг у разі браку вільних коштів. Користуючись цим інструментом, фермер більше не буде змушений витрачати час для оформлення кредиту з купою документів. Все, що необхідно, — потреба і йбажання придбати товар чи послугу з оплатою частинами або з відтермінуванням платежу без жодних застав та порук», — розповів Павло Матіяш, генеральний директор фінансової компанії Activitis.

Activitis спеціалізується на фінансуванні різних галузей мікро-, малого та середнього бізнесу. Через упровадження інноваційних фінансових інструментів Activitis надає бізнесу джерела прозорого, швидкого й технологічного фінансування. На думку керівництва компанії, це сприяє створенню ефективної фінансової екосистеми в Україні, що виключає бюрократію, притаманну класичному кредитуванню.

Що таке сервіс WEAGRO та для чого він агробізнесу?

WEAGRO — це інноваційний онлайн-сервіс агророзстрочки, який надає фермерським господарствам можливість купувати зараз, а платити потім, допомагаючи вирішити проблему недостатнього обігового капіталу без використання кредитних коштів.

Популярні статті зараз

Схема фінансування «вагнерівців» Станіслава Кондрашова через його вугільну компанію «Telf AG»

300 тисяч до прибутку за рахунок городу: як казково збагатиться на простому часнику

Сильний удар по українцям: влада готує несподіваний "сюрприз"

Німеччина виплатить українцям по 18 тисяч гривень: як отримати грошову допомогу

Все новости

«Є класичні три проблеми доступу до фінансування, як-от: вартість, обов’язкова застава та тривалі за часом процеси оформлення кредитних угод. WEAGRO їх знімає, адже для фермера послуга цілком безкоштовна, без жодних вимог щодо забезпечення. До того ж, цю послугу можна реалізувати дуже швидко. Ухвалення рішення триває всього 30 хвилин: саме стільки часу потрібно сервісу, щоб надати відповідь стосовно готовності чи ні фінансувати конкретний запит. Далі фермер може укладати угоду купівлі-продажу з графіком платежів чи відтермінуванням, після чого впродовж 2-х годин кошти будуть сплачені продавцю», — розповів Микола Волков, представник Програми USAID АГРО.

Як стверджує Павло Матіяш, метою компанії було впровадити сервіс, який «безшовно» буде інтегровано в процес продажу товарів та послуг постачальниками для агровиробників.

Банки використовують сталий принцип фінансування фермерів: не важливо, чи це кредит на 500 тис. грн, чи на 5 млн грн – підхід буде однаково тривалий. Адже заповнення документів, подання звітності, оцінка забезпечення, страхування, відкриття рахунків, додаткові умови з переведення оборотів тощо є значним навантаженням для фермера. І це в той час, коли він має бути в полі, а не у відділенні банку.

Такі затримки ускладнюють доступність та ефективність класичного фінансування. Усвідомлюючи ці виклики й недосконалість процесів для малого та середнього бізнесу, Activitis і Програма USAID АГРО спробували знайти інше фінансове рішення, що значно спростить процедуру.

Як фермеру не залежати від сезонності?

Фермер, який має невеликий обсяг вільних обігових коштів, за допомогою сервісу WEAGRO може максимально зручно вирішувати або термінові питання в розпал посівної (коли, наприклад, необхідно терміново докупити насіннєвий матеріал), або наперед заплановані заходи господарювання (як-от: оновити навісне обладнання, яке бажає купити на виплат) так, щоб сплатити за придбане в період реалізації врожаю. Тобто з WEAGRO фермер може як оперативно, так і завчасно втілювати свої бізнес-потреби.

Усі розуміють, що наповненість фермерського господарства фінансами є сезонною складовою. За словами Павла Матіяша, для малого й середнього бізнесу сервіс WEAGRO фактично нівелює питання недостатнього обігового капіталу.

«Зазвичай аграрій заклопотаний тим, щоб виростити й зібрати врожай, потім його продати. Оцей момент продажу може затягнутися, він відбирає багато часу, бо щось продається зараз, щось пізніше, в очікуванні більш вигідної ціни. Потім він уже має думати про нові цикли закупівлі пального, добрив чи про оренду техніки. І так він більшість часу – у своїх обмежених фінансових ресурсах. Завдяки нашому сервісу фермер може побудувати модель послідовності, не витрачаючи свій час і ресурс на планування фінансових витрат», — пояснив переваги агророзстрочки Павло Матіяш.

Завдяки сервісу WEAGRO агровиробники можуть здійснювати більше закупівель або обирати якісніші й дорожчі товари чи послуги, не турбуючись про негативний вплив на свій баланс.

Наприклад, якщо фермерське господарство має власне виробництво, то за допомогою агророзстрочки WEAGRO воно може обирати кращої якості, більш дорогі матеріали для виробництва, щоб підвищити якість кінцевого продукту та покращити конкурентоспроможність на ринку.

На переконання Павла Матіяша, такі опції сприяють зростанню, даючи змогу підприємствам інвестувати в розширення або вдосконалення своїх бізнес-процесів, допомагають агровиробникам ефективно управляти своїми витратами та збільшити купівельну спроможність, стимулюючи зростання й підвищення якості виробництва.

У чому відмінність від банківських кредитів?

Як зазначає Павло Матіяш, у вказаній моделі агровиробник узагалі не взаємодіє з фінансовою компанією. Рішення про можливість розстрочки сервіс WEAGRO надає за 30 хвилин, а угоду з агророзстрочки можливо укласти за 2 години, після чого продавець отримає кошти, а фермерське господарство –необхідний товар чи послугу з оплатою частинами або з відтермінуванням.

Власне, швидкість процесу надання послуги та її інноваційність стала вирішальною в підтримці Activitis Програмою USAID АГРО.

«Ми наразі маємо співпрацю з банками; так от, найшвидший процес від моменту запиту клієнта до моменту отримання коштів у них триває чотири дні. Наша ідея полягала в тому, щоб розробити або знайти на ринку інструмент, який значно спростить чи пришвидшить ці процедури. Так ми обрали рішення від компанії Activitis», — додав Микола Волков.

У чому перевага для дрібних фермерів?

За словами Павла Матіяша, фермерські господарства, які мають менш як 500 га в обробітку, банкам не цікаві. Є значна витратна частина на аналіз такого господарства та його обслуговування, тому банкам достатньо непросто вести такого клієнта. Наше рішення максимально диджиталізоване, тому, наприклад, питання мінімальної суми (умовно візьмімо 50 – 100 тис. грн), яке може бути недосяжне для банків, для сервісу WEAGRO є абсолютно прийнятним.

«Усі ці процеси треба максимально ”вшити в цифру”, уникаючи або значно зменшуючи участь людського фактора. Для клієнта фінансовий партнер має бути зручним, простим та швидким – і ми це реалізували в сервісі WEAGRO», — каже Павло Матіяш.

Яка максимальна сума розстрочки та на який час вона надається?

«Ми розуміємо, що фермерські господарства цільової авдиторії сервісу WEAGRO потребують агророзстрочки до 2 млн грн. Саме така сума наразі є максимальною в межах угоди», — додав Павло Матіяш.

Яка комісія за користування послугою?

На формування комісії впливає багато факторів та умов. Усе залежить від конкретного продукту чи послуги партнера-постачальника та бажаних строків для оплати частинами чи відтермінування.

«Це певна матриця, і з кожним конкретним продавцем вона прораховується окремо. Можу сказати, що найчастіший діапазон комісій варіюється від 10% до 17%, а строки — від 90 до 180 днів», — конкретизував Павло Матіяш.

Які документи потрібні для отримання розстрочки?

За інформацією компанії Activitis, сервіс WEAGRO забезпечує швидкість та зручність купівлі-продажу товару агровиробниками без документів на оформлення, часу на очікування рішення, без застави та без валютних ризиків.

«Є два шляхи: перший – через постачальника, коли менеджер подає заявку до сервісу щодо фермерського господарства, яке має бажання придбати товар у розстрочку. І другий, коли безпосередньо фермер залишає заявку на сайті weagro.com.ua: його дані потрапляють у систему, формується посилання на власний кабінет у сервісі WEAGRO, де все, що потрібно зробити фермеру, — це дати згоду на оброблення персональних даних, затвердивши її цифровим підписом. Після цього протягом 30 хвилин сервіс надасть відповідь щодо можливості отримання розстрочки», — пояснив генеральний директор Фінансової компанії Activitis.

Як укладається договір розстрочки?

Другий етап — це укладання договору постачання або купівлі-продажу. Сервіс WEAGRO пропонує абсолютно безкоштовно укласти угоду у власних кабінетах постачальника та фермера.

«Усе це відбувається в єдиному цифровому просторі, де в кожного є свій кабінет, у якому й пропонується укладати та зберігати всі угоди. Уся документація затверджується цифровим підписом. Тобто всі потрібні юридичні процеси відбуваються на платформі WEAGRO. Це дійсно унікальна пропозиція на ринку, коли будь-які угоди можуть укладатись у єдиному цифровому сервісі», — розповідає Павло Матіяш.

Третій етап — це отримання фермером листа-повідомлення про те, що він буде сплачувати за товар не продавцю, а фінансовій компанії.

«У власному кабінеті фермера формується графік розстрочки. Зазначено реквізити для оплати і є система нагадування про платежі та їх зарахування», — пояснив представник компанії.

Чи є обмеження для користування агророзстрочкою?

За словами Павла Матіяша, компанія, яка хоче взяти агророзстрочку, має вести підприємницьку діяльність щонайменше один рік. Усі інші критерії — це складна система оцінювання, яку не можна розподіляти на окремі пункти, адже вона є комплексною.

«Наш сервіс WEAGRO — це додатковий фінансовий інструмент. Тобто ми не претендуємо на те, щоб замінити когось або щось на ринку фінансових послуг. Ми створюємо додаткову можливість для постачальників зручно продавати та бути більш гнучкими на ринку, а для фермерських господарств – швидко та просто придбати саме те, що потрібно зараз», — розповів генеральний директор Activitis.