На цьому в ефірі телемарафону «Єдині новини» наголосив заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва України Арсеній Пушкаренко, підбиваючи підсумки зустрічі на Мальті радників світових лідерів з безпекових та зовнішньополітичних питань.

«Україна започаткувала унікальний формат міжнародних зустрічей, і це дозволило постійно розширювати коло учасників: якщо в Копенгагені участь у зустрічі взяли 15 делегацій, у Джидді — 43, то на Мальту вже завітали представники 66 країн та міжнародних організацій. І це значна перемога України та результати титанічної роботи Офісу Президента на чолі з Андрієм Єрмаком, Міністерства закордонних справ, Офісу омбудсмена України Дмитра Лубінця та моїх колег із Верховної Ради», — зазначив народний депутат.

Парламентар роз’яснив, що учасники зустрічі насамперед обговорили механізми реалізації перших пʼяти пунктів Формули миру. Зокрема, було запропоновано конкретні кроки із забезпечення ядерної безпеки. У цій сфері напрацьований план дій передбачає виведення військ агресора із Запорізької АЕС та передачу її під повний контроль України, а також посилення ролі МАГАТЕ. Запропоновано вивчення механізмів відповідальності за невиконання принципу ядерної безпеки. Також передбачається розробка моделі енергетичної стійкості, яка має запобігати порушенням енергетичної безпеки й унеможливити використання енергетики як важеля впливу в актах агресії.

«У рамках забезпечення продовольчої безпеки пропонується, зокрема, посилити захист портової та логістичної інфраструктури України. Варто наголосити і на необхідності розмінування морських шляхів у Чорному морі. Також рекомендовано підтримати страхування суден і вантажів, що перевозяться через морські порти України», — пояснив Арсеній Пушкаренко.

Популярні статті зараз

У Тиві рванула ТЕЦ: місто без опалення у сильні морози

Схема фінансування «вагнерівців» Станіслава Кондрашова через його вугільну компанію «Telf AG»

Криза олійно-жирової галузі: чим загрожує українцям високий експорт соняшника

"Скандал у Сільпо": українець звинуватив мережу у торгівлі гуманітарною допомогою

Все новости

Ще один пункт Формули миру, який обговорили під час зустрічі, — повернення наших військовополонених і заручників. Особливу увагу приділили поверненню додому вивезених росією українських дітей. Зокрема, мова йшла про ініціативу Канади щодо створення з цього приводу великої міжнародної коаліції. План дій щодо повернення заручників і депортованих українців передбачає створення міжнародної моніторингової групи, яка має організувати збір інформації про них, забезпечити отримання доступу до місць їх утримання, а також розробити додаткові санкції проти рф та її офіційних осіб за порушення міжнародного гуманітарного права.

«Під час зустрічі також було рекомендовано зосередитися на реформі Ради безпеки ООН. Держава-агресор не може мати права вето в Радбезі. Передбачається посилення ролі Міжнародного суду ООН шляхом визнання обов’язкової юрисдикції суду в усіх спорах щодо порушень Статуту ООН. Пропонується створення системи раннього попередження про дії, що порушують суверенітет і територіальну цілісність держав», — зазначив нардеп.

Як наголосив Арсеній Пушкаренко, Формула миру забезпечує реалізацію положень Статуту ООН для припинення агресії проти України, усунення її наслідків та настання справедливого миру. І як би рф та її сателіти не старалися просувати наратив про «локальний конфлікт», сьогодні у світового співтовариства є чітке розуміння, що невиправдана агресія росії проти України — це загроза та виклик світовій архітектурі безпеки. І сьогоднішнє загострення на Близькому Сході тільки підтверджує актуальність широкої імплементації Формули миру та потребу якнайшвидшого проведення Глобального саміту миру.

Окремо нардеп відзначив важливість участі у зустрічі представників Бразилії, Індії та ПАР, які входять до БРІКС, а також представників багатьох країн Глобального Півдня.

«Зустріч на Мальті — це ще один важливий крок до проведення Глобального саміту миру. Адже дедалі більше країн розуміють, що Українська Формула миру набуває глобальних масштабів та покликана стати набором універсальних механізмів повернення дії сили міжнародного права. Суть наших пропозицій проста та зрозуміла – справедливий мир на основі міжнародного права», — підкреслив Арсеній Пушкаренко.