Після початку агресії Росії на Донбасі, більшість місцевих еліт поїхала до спокійних українських міст. Автомобілі з донецькими та луганськими номерами затопили Київ, Харків, Дніпро, Одесу, Львів та інші українські міста.

У той час, поки звичайні громадяни, які стали жертвою «російського світу», шукали всі можливості виїхати на підконтрольну Україні територію та розпочати життя «з чистого листа», олігархи з Донбасу активно виводили активи та намагалися зробити все, щоб їхній бізнес надалі приносив надприбутки. .

Наш матеріал про авторитетного українського бізнесмена з донецьким корінням Владислава Гельзіна, який після початку війни на Донбасі став зіркою українського футболу, проте не забув і про тіньові схеми, які реалізовував ще на Донеччині. Поки що Гельзина немає в Україні. Невідомо, коли і за яких обставин він залишив батьківщину, але журналісти «Української правди» зняли його поблизу елітного готелю Монако на автомобілі Ferrari.

Які схеми Гельзіну приносять десятки мільйонів доларів, і чому вони продовжують працювати, незважаючи на втечу олігарха, у матеріалі «Антикора».

Футбольний рекордсмен

Якщо прочитати біографію Гельзіна в інтернеті — складається враження, що це професійний футболіст. Напевно, сам Гельзін хотів створити імідж спортсмена, щоб уникнути зайвих питань від журналістів та правоохоронних органів. Безумовно, імениті футболісти заробляють десятки, а то й сотні мільйонів доларів на рік. Є такі, хто зміг на грі мільйонів сколотити й мільярдні статки, проте це точно не про Гельзіна. Його спортивна кар'єра була зовсім не перспективною, на професійному рівні він відіграв лише кілька матчів за команди з нижчих дивізіонів, але все змінилося, коли він створив футбольний клуб «Олімпік» у Донецьку. Команда була не лише віддушиною Гельзіна, а й засобом для нелегального заробітку.

Популярні статті зараз

Ситуація критична: в Україні склався черговий плачевний сценарій

Ось так "сюрприз" до Нового року: українцям піднімуть податки

Пенсії у 20 тисяч гривень: хто отримує такі виплати та за яких умов

Всім доведеться пройти: пенсіонерів попередили про важливу процедуру

Все новости

Джерела «Антикора» розповіли, що ще на початку 2000-х проект із створення благодійного фонду «Олімпік», а потім і однойменної команди зі своєю дитячо-юнацькою спортивною школою, Гельзін вирішив реалізовувати за два моменти: перший — бізнес. Через неприбуткову організацію можна було легко виводити гроші. Оскільки донецький підприємець значних офіційних доходів не мав, і від цього могли виникнути питання з боку податкової, а відтак і правоохоронців, було ухвалено рішення про створення команди. Другий момент – особистий. Гельзін мав нереалізовані мрії, пов'язані з футболом, тому він хотів розвинути серйозну конкурентоспроможну команду. Забігаючи наперед, скажемо, що вийшло у нього і перше, і друге. І навіть більше: «Олімпік» почав самостійно приносити кошти через договірні ігри.

Після анексії Криму та захоплення проросійських бойовиків частини Донецької та Луганської областей, Гельзін разом із «Олімпіком» виїхав до Києва. У столиці команда мала справжній футбольний тріумф: у сезоні 2013/2014 вони перемогли у Першій лізі, а вже у 2016 році вибороли 4 місце в українській Прем'єр-лізі та вперше виступили в єврокубках.

Гельзін також зміг реалізувати мрію: він потрапив до складу "Олімпіка" в чемпіонаті України. У 2016 році він вийшов на заміну в одному з матчів турніру і став найстаршим гравцем в історії вищого дивізіону українського футболу. Але й тут у багатьох спортивних акціонерів виникли питання до Гельзіна: виявилося, що у 12 із 26 матчів сезону УЄФА підозрювало «договорняки», адже саме на ігри команди з Донецька ставилися найбільші гроші та були солідні виграші.

Владислав Гельзін на матчі

Футбольна казка Гельзіна закінчилася 2021 року, тоді його дискваліфікували з футболу на 5 років через різкі висловлювання про суддівство на матчі проти «Шахтаря». Власник «Олімпіка» мало не з кулаками увірвався до суддівської кімнати через своє невдоволення рішеннями арбітрів, а на інтерв'ю після матчу перерва коментар головного тренера команди, і заявив, що «арбітри під***си».

На цій ноті "Олімпік" припинив своє існування, а Гельзін повністю зник із інформаційного поля.

З футболом пов'язаний ще один цікавий момент - 2021 року в інтерв'ю донецький бізнесмен заявив, що витрачає на команду близько 2,5 мільйонів доларів США щорічно. При цьому інформації про його прибуткові бізнеси на той момент не було. Звідки він бере кошти на розкішне життя та власні забаганки?

Бізнес під прикриттям

В даний час Гельзін є власником близько 15 різних юридичних осіб, які займаються широким спектром діяльності, починаючи від торгівлі тютюновими виробами до будівництва.

За нашими даними, не всі зареєстровані підприємства Гельзіна продовжують працювати. Наприклад, ТОВ «Тауер-Плаза», зареєстроване у Донецьку у 2008 році, не провадить діяльності з початку бойових дій на Донбасі.

У бурхливі часи розвитку Донецька Гельзину через ТОВ «Нептун» належало одне з найбільших казино міста «Острів Скарбів». Насправді ж у Донецьку всі знали, що гральний заклад реально належить іншій людині — Михайлу Ляшку, він же «Миша Косий», також відомий на прізвисько «Горілковий король Донбасу», адже під його контролем знаходився один із найбільших виробників алкоголю «Олімп» (Схоже, що футбольний клуб Гельзіна «Олімпік» саме звідси отримав таку назву).

Михайло Ляшко («Миша Косий»)

У 1990-х Гельзін не був бізнесменом, навіть більше, щонайменше, двічі він притягувався до кримінальної відповідальності за хуліганство та грабіж, повідомило джерело. У угрупованні "Косого" Гельзін спочатку виконував рядову роль, але потім почав різко зростати. В цей же час збільшувався авторитет Михайла Ляшка, який близько спілкувався з Рінатом Ахметовим, Борисом Колесніковим, Раїсою Богатирьовою та іншими представниками еліт Донбасу. З екс-міністром охорони здоров'я Богатирьової він взагалі займався контрабандою цигарок. Пізніше Гельзін перейняв нелегальне ремесло, на чому навіть заробив свій стан.

Після початку бойових дій на Донбасі Гельзін поїхав, і, як повідомляють нам джерела, близькі до бізнесмена, порвав усі зв'язки зі своїм «хрещеним батьком» Ляшком. Проте через рік кримінального авторитету застрелили у Криму. Хто стояв за вбивством на замовлення, досі не встановлено. Але в результаті загибелі «Косого» Гельзін отримав можливість запозичити його багатомільйонні бізнеси.

На зв'язку Гельзіна з Ляшком також зазначає, що кримінальний авторитет був співзасновником громадської організації «Олімпік». Також вони виступали засновниками компаній "Лангуст та Ко" та "ТД "Параді".

Інформація про засновників ГО

Перші проблеми із законом у бізнесу Гельзіна почалися ще в довоєнні часи: у 2013 році директор компанії «Експометал», яка належала Гельзіну, був засуджений за ухилення від сплати податків на загальну суму 5,2 млн гривень (~ 65 тисяч доларів США). Суд призначив йому досить суворе покарання у вигляді позбавлення волі та штрафу, але одразу звільнив від санкції на підставі закону про амністію. Очевидно, спрацював «договірняк».

Витяг з судового рішення у кримінальному провадженні проти директора «Експометал»

На цьому кримінальна ера компаній Гельзіна лише тривала. Найбільш потужний бізнес донецького підприємця – компанія «Легіон 2015» могла б стати енциклопедією з адміністративних та кримінальних правопорушень.

Потужна компанія займається роздрібною торгівлею продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами. Справи у неї йдуть неймовірно добре, за останні роки компанія відкрила 36 продуктових магазинів «Бджілка» у Києві, Київській області, Чернігові та Житомирі.

Офіційна звітність підприємства свідчить про те, що дохід за 2020-2022 роки становив понад 4,2 мільярда гривень. При цьому чистий прибуток корпорації зовсім невеликий — лише 90 мільйонів гривень або 2% доходу. При цьому прибуток за 2022 рік «Легіону» у понад 20 разів вищий, ніж за 2020-2021 роки. Це говорить про те, що у бухгалтерії підприємства не так усе й прозоро.

Фінансова звітність ТОВ

Враховуючи специфіку діяльності продуктового магазину, 95% кримінальних проваджень у яких фігурує «Бджілка» в особі ТОВ «Легіон 2015» стосуються крадіжок. Але є свідчення про можливі факти ухилення від сплати податків та інших фінансових злочинів.

«Легіон 2015» був фігурантом кримінальної справи, внесеної до ЄРДР за №32016100110000029 від 01 лютого 2016 року за ч. 3 ст. 212 Кримінального кодексу України. У компанії було проведено обшуки та вилучено документацію. Надалі слідчі ДФС клопотали про арешт майна «Легіону», проте суд відмовив, посилаючись на те, що участь компанії у схематозі не було доведено.

Але на цьому проблеми з податковим бізнесом Гельзіна лише розпочиналися. Вже на початку 2018 року проти «Легіон 2015» було розпочато нове досудове розслідування № 32018170090000004, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.02.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого. 212 КК України.

Фіскали підозрювали, що «Легіон 2015» із низкою інших компаній здійснював фіктивну господарську діяльність з метою ухилення від податків. Спочатку слідчі дії тривали більш ніж активно: суд дав дозвіл на проведення обшуків у компаніях, але буквально через 1,5 місяця щось різко змінилося. В один день підприємства, підозрювані в незаконній фінансовій діяльності, оскаржили дії слідчого (санкціоновані судом), і той самий Крюківський районний суд міста Кременчука став на бік підприємств, зобов'язавши повернути документацію. Ймовірно, питання вдалося вирішити.

Однак спокій був тимчасовим. У провадженні замінили частину першу на другу, а документи щодо неї передали на розгляд до Полтавського міськрайонного суду, який ухвалив повторно надати дозвіл на проведення слідчих дій. Тим не менш, на цьому провадження проти підприємств, у тому числі «Легіон 2015», що належить Гельзіну, припинилося.

Крім кримінальних проваджень, податкова також постійно впливає на «Легіон 2015». Лише за останні 2 роки фіскали склали десятки повідомлень-рішень з вимогою сплатити податкові зобов'язання у повному обсязі, чого компанія Гельзіна робити не планувала. Нині підприємство перебуває у постійних судах з ДПС.

Також Гельзіну належить компанія «Рідо Груп», фінансова звітність якої викликає безліч питань. За останні 3 роки дохід «Рідо Груп» становив понад 1,5 мільярда гривень, при цьому прибуток підприємства не сягає 3 мільйонів гривень.

Де зникають гроші з бізнесів олігарха – питання риторичне, проте ми знайшли офшорний слід в одній непомітній компанії Гельзіна.

2003 року підприємець зареєстрував товариство з обмеженою відповідальністю "М.В.М.". Нині компанія не здійснює господарську діяльність, хоча ліквідована. Співвласником "М.В.М." є британська юридична особа "FILAR MANAGEMENT" LLP.

Згідно з англійським реєстром, FILAR MANAGEMENT управляють дві офшорні компанії з майже однаковими назвами: CSP MANAGEMENT INC та CSP HOLDINGS LIMITED. Також підозрілим здається, що вони були створені в один день одна за одною (реєстраційні номери: 61,196 і 61,197).

Ці дві кіпрські компанії управляють 273 юридичними особами, що свідчить у тому, що вони виступають фіктивним елементом, вкладеним у виведення коштів.

Дані про ТОВ «М.В.М.» та FILAR MANAGEMENT LLP

Владиславу Гельзіну вдалося відвернутися від свого кримінального минулого, зв'язків із злочинними авторитетами, створити величезні корпорації та виїхати з країни у воєнний час.

Протягом усієї війни від нього не було жодного слова засудження та публічної підтримки України, хоча, об'єктивно кажучи, благодійний фонд «Олімпік», який раніше втілював у собі однойменну футбольну команду, постійно допомагає як цивільним, так і військовим.

Водночас Гельзін, зважаючи на все, виводить сотні мільйонів гривень прибутку в офшори і розкошує в Монако, як свідчить розслідування «Української правди».